بلاگ

سیر مطالعات عمومی دانشجویان

نویسنده: دکتر عطاالله بیگدلی

سال نشر: ۱۳۹۴

در مقدمه این مکتوب آمده است:

از آن رو که همهٔ ساحات فکری و عملی ایران امروز برآمده و مخلوطی از نظام‌ دینی الهی و نظام غربی و اومانیستی است هر محققی نیازمند مطالعه در سه شاخهٔ غرب، اسلام و ایران است بر اساس این منطق و نیاز چهارچوب زیر تقدیم می‌گردد، قابل ذکر است در راستای واقعی شدن این سیر از معرفی انبوهی از کتب که هر محققی در مطالعات تخصصی با آن‌ها مواجه است در مراحل مقدماتی و متوسط خودداری شده و سعی شده کتب مهم‌تر معرفی شوند تا امکان مطالعه وجود داشته باشد در سطوح پیشرفته البته این مهم رعایت نشده است البته افرادی که با سطوح مقدماتی و متوسط آشنائی دارند کتب سطوح پیشرفته را ناقص و ناکافی خواهند یافت.

جدول زیر چهارچوب و منطق کلی حاکم بر این سیر است نه به این معنا که این کتب باید به ترتیب خوانده شود؛ به عبارتی ما با یک سیر مواجه نیستیم بلکه با فهرستی از کتب مواجه هستیم که باید به تدریج بخوانیم. ارائهٔ یک سیر عمومی ناممکن است.

ذکر کتب به خصوص کتب فلسفه به این معنا نست که ما می‌توانیم این کتب را به تنهائی بخوانیم و یا حتی با شروح آن بر آن‌ها مسلط شویم، آموختن از استاد به خصوص در گام‌های اولیه بسیار مهم است و باید در کلاس و حضور استاد زانو زد تا آموخت، به خصوص فقه و حدیث این‌گونه است و برکتی که در اخذ از لسان‌ها هست در مکتوب نیست. خذ العلم من افواه الرجال.

 

فایل دانلود

کتاب الکترونیک سیر مطالعات عمومی دانشجویان

انتشارات, کتاب‌های الکترونیک, متن کامل آثار, متون آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *