بلاگ

امام خمینی و تقدیر تاریخی عصر

نویسنده:

مجموعه مقالات

 

سال نشر: ۱۳۹۴

 

مجموعه حاضر متشکل از پنج سخنرانی از اساتید و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که یازدهم و دوازدهم خرداد ماه ۱۳۹۳ در همایشی با عنوان «امام خمینی و تقدیر تاریخی عصر ما» که به همت مؤسسه اشراق برگزار گردید، ایراد شده‌اند.

با توجه به اهمیت موضوع و زمینه سازی برای بهره گیری بیشتر از مباحث مطروحه در همایش مذکور توسط نخبگان و فرزانگان، تصمیم گرفته شد بیانات ایراد شده توسط اساتید و صاحب نظران محترم در این همایش، پیاده سازی شده و بعد از تنظیم و ویراستاری متنی و علمی به صورت مجموعه مقالات حاضر عرضه گردد.

در مقاله نخست با عنوان «امام خمینی مظهر اراده خاص الهی در تاریخ معاصر»، استاد محترم جناب آقای اصغر طاهرزاده، تلاش می‌نماید با استدلالی مرکب و مرحله به مرحله، نشان دهد که با ظهور انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی تاریخی جدید با محوریّت معنویّت و نگرش اسلامی در جهان معاصر شکل گرفته است که مظهر این تاریخ الهی که ظهور اراده الهی در زندگی بشر کنونی می‌باشد، شخصیت امام خمینی به عنوان ولی خدا و ظاهرکننده اراده حضرت حق می‌باشد. ورود در تاریخ الهی انقلاب اسلامی و فهم این تاریخ و حرکت جدید نیازمند عبور از تفکر حصولی و رسیدن به تفکر و نظرگاه حضوری و اشراقی است که ما را به فهم حقیقی و بی واسطه سرشت الهی این تاریخ رهنمون می‌سازد.

در مقاله دوم با عنوان «امام خمینی و نهادسازی دینی»، استاد محترم جناب آقای حسن رحیم پور ازغدی به بحث نهادسازی دینی از منظر امام خمینی و انقلاب اسلامی در سه بعد عقلانیت، معنویت و عدالت می‌پردازد. ایشان در آغاز بحث، ابتدا به گفتمان‌های رقیب غربی در حوزه نهادسازی دینی اشاره می‌کند نظرگاه آن‌ها در خصوص عقلانیت و معنویت و عدالت را با نگاه حضرت امام خمینی به این سه مقوله مقایسه و تشریح می‌نماید.

در مقاله سوم با عنوان «امام خمینی مبشّر دوره ظهور»، استاد محترم جناب آقای محمد رجبی دوانی از نگاهی متفاوت و فلسفی به حرکت انقلاب اسلامی و شخصیت امام خمینی نظر می‌کنند و با ذکر اقسام زمان و بررسی زمان و مکان در نگاه اسلام و قرآن کریم، به زمان و مکان تمدن غربی اشاره می‌کنند و زمان قبل از انقلاب اسلامی را، زمان فروبستگی عالم غیب و سیطره اومانیسم الحادی معرفی می‌نمایند که این زمان و مکان مادی گرا و ملحدانه توسط حضرت امام خمینی به زمان و مکانی الهی تبدل می‌یابد. زمانی که نوید ظهور و اتصال به عالم غیبت است و مکان و جهانی که محضر خداوند می‌باشد. امام خمینی با تحول در مفهوم زمان و مکان بشر معاصر، حلقه واسط ما و عالم ظهور ولی اعظم خداوند است.

در مقاله چهارم، با عنوان «مبانی اصولی تحول ساز امام خمینی» استاد محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین سید عباس نبوی با طرح این پرسش که چرا امام خمینی توانست تحول عظیم انقلاب اسلامی را ایجاد نماید؟ به بررسی و تبیین برخی از مبانی کلان اصولی و فقهی حضرت امام (ره) اشاره می‌نماید که در واقع، این مبانی اصولی، مبانی تحول ساز و جامعه ساز و متمایز کننده امام خمینی از سایر اقران ایشان در عصر حاضر بوده است.

در پنجمین و آخرین مقاله با عنوان «انقلاب اسلامی محصول نوآوری فقهی امام خمینی»، استاد محترم جناب حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد به وجه ابتکاری و نواندیشانه فقهی حضرت امام (ره) به عنوان ضلع سوم گفتمان مجدد می‌پردازد که دو ضلع دیگر آن را علامه طباطبایی در حوزه فلسفی و آیت الله مرتضی مطهری در حوزه کلام شیعی با رویکرد اجتماعی شکل می‌دهند. در این گفتار، نوآوری فقهی امام خمینی در ذیل بحث اصولی و فقهی خطابات قانونیّه ایشان، بررسی و نشان داده می‌شود که نظریه خطابات قانونیّه حضرت امام، به لحاظ اهمیت دارای چه تبعات دگرگون کننده ای در فقه و اصول و فلسفه دین و حکومت و اجتماع و سیاست و … جامعه می‌باشد و در واقع، یکی از پیامدها و الزامات این نظریه، در حوزه سیاست و اجتماع، وقوع حرکت عظیم انقلاب اسلامی و برپایی نظام اسلامی در ایران است.

 

فایل دانلود

کتاب الکترونیک امام خمینی و تقدیر تاریخی عصر

انتشارات, کتاب‌های الکترونیک, متن کامل آثار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *