بلاگ

سیر مطالعاتی حقوقی

نویسنده: دکتر عطاالله بیگدلی

سال نشر: ۱۳۹۴

در مقدمه این مکتوب آمده است:

هر دانشجوی حقوق اگر قصد آن دارد تا حقوقدان و نه حقوق‌خوان گردد ناگزیر از آشنائی(حدأقل مقدماتی) با برخی موضوعات غیر حقوقی است. تأکید می‌گردد مطالعات صرف علم حقوق بدون این مطالعات مقدماتی مطلقاً فاقد ارزش است.

از آن رو که حقوق ایران(و همهٔ ساحات دیگر ایران امروز) برآمده و مخلوطی از نظام‌ دینی الهی(فقه) و نظام غربی و اومانیستی(Droit) است هر محققی نیازمند مطالعه در سه شاخهٔ غرب، اسلام و ایران است بر اساس این منطق و نیاز چهارچوب زیر تقدیم می‌گردد، قابل ذکر است در راستای واقعی شدن این سیر از معرفی انبوهی از کتب که هر محققی در مطالعات تخصصی با آن‌ها مواجه است در مراحل مقدماتی و متوسط خودداری شده و سعی شده کتب مهم‌تر معرفی شوند تا امکان مطالعه وجود داشته باشد در سطوح پیشرفته البته این مهم رعایت نشده است البته افرادی که با سطوح مقدماتی و متوسط آشنائی دارند کتب سطوح پیشرفته را ناقص و ناکافی خواهند یافت.

قابل ذکر است این دست سیرهای مطالعاتی به هیچ عنوان به درد افرادی که به دنبال وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاورهٔ حقوقی یا هر سنخ شغل عملی در حوزهٔ حقوق هستند نخواهد خورد و دل مشغولی کسانی که به حوزه‌های نظری و مبانی حقوق علاقه‌مند هستند خواهد بود.

جدول زیر چهارچوب و منطق کلی حاکم بر این سیر است نه به این معنا که این کتب باید به ترتیب خوانده شود؛ به عبارتی ما با یک سیر مواجه نیستیم بلکه با فهرستی از کتب مواجه هستیم که باید به تدریج بخوانیم. ارائهٔ یک سیر عمومی ناممکن است اما اجمالاً بهتر است ابتدا جزوات و کتب مربوط به جامعه شناسی حقوق در ایران امروز را بخوانیم و بعد از ابتدا هر چه را که بیشتر دوست داریم و ارتباط برقرار می‌کنیم پی بگیریم.

ذکر کتب به خصوص کتب فلسفه و فقه و اصول فقه به این معنا نست که ما می‌توانیم این کتب را به تنهائی بخوانیم و یا حتی با شروح آن بر آن‌ها مسلط شویم، آموختن از استاد به خصوص در گام‌های اولیه بسیار مهم است و باید در کلاس و حضور استاد زانو زد تا آموخت، به خصوص فقه و حدیث این‌گونه است و برکتی که در اخذ از لسان‌ها هست در مکتوب نیست. خذ العلم من افواه الرجال.

 

 

فایل دانلود

کتاب الکترونیک سیر مطالعات حقوقی

انتشارات, کتاب‌های الکترونیک, متن کامل آثار, متون آموزشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *