بلاگ

سلسله نشست‌های تجربه‌نگاری فرهنگی

مدیریت دانش، به معنی در دسترس قرار دادن نظام‌مند اندوخته‌های علمی و تجربی، از راهبردهای بسیار مهم در سازمان‌های پیشرو است. از عمده راهکارهای این راهبرد، انتقال دانش است که یکی از رایج‌ترین ابزارهای آن کارگاه‌های تجربه نگاری است.از عمده ضعف‌های دستگاه‌های فرهنگی کشور، وجود شکاف بین دوره‌های مدیریتی و انباشت نشدن تجربیات است. هدف کارگاه‌های تجربه نگاری برای مدیران، استفاده آن‌ها از تجربه‌های و چالش‌های مشابه و کسب الگوهایی برای مواجه شدن با مسائل جدید در حوزه مدیریتی خودشان است. به عبارتی در کارگاه انقال تجربه، با مبنا قرار دادن یک مساله مشخص، فرد صاحب تجربه، شرایطی را ترسیم می‌کند که می‌بایست از بین گزینه‌های محتمل تصمیم گرفته شود و شرایط ذکر شده باید به گونه‌ای باشد که احتمال تکرار همین شرایط در آینده را بدهیم تا از این طریق دانش حل مساله در حوزه مورد نظر منتقل شود.

یکی از آسیب‌های جدی که در کارگاه‌های تجربه نگاری رایج است، تبدیل شدن کارگاه به جلسه خاطره گویی است به گونه‌ای که مدیری که قصد انتقال تجربه را دارد صرفاً به ذکر خاطراتی چند از دوران تصدی خود می‌پردازد و در نهایت تجربه‌ای هم منتقل نمی‌شود. برای جلوگیری از این آسیب، تدابیری در نظر گرفته شده، از جمله این که قبل از برگزاری کارگاه جلسه‌ای با حضور مدیر ارائه دهنده کارگاه و مسئولان برنامه ریزی کارگاه برگزار می‌شود و در آن جلسه محورهای بحث و اهداف برگزار کنندگان از کارگاه مطرح می‌شود و از ارائه دهنده تقاضا می‌شود تا ارائه خود را طبق موضوعات و محورهای مورد توافق در جلسه آماده کند و از سوی دیگر سرفصل‌های ذکر شده پیش برگزاری کارگاه به مدیران داده می‌شود تا روی آن تأمل کنند و سؤالات و تجربیات مشابه خود را در کارگاه مطرح کنند.

موضوعات کارگاه‌های تجربه در حوزه‌های تخصصی مدیران سازمان‌ها برگزار می‌شود. این دوره‌ها با محوریت انتقال تجارب مدیریتی در حوزه موضوعات مهمی از جمله فرهنگ سازمانی مطلوب در سازمان‌های هنری و رسانه‌ای، تأمین نیروی انسانی کارآمد در سازمان‌های هنری و رسانه‌ای، نقش ساختارهای نظارت و ارزیابی در سازمان‌های هنری و رسانه‌ای، همگرایی درون سازمانی و راهبردهای هم افزایی درونی (ستادی) در سازمان‌های هنری و رسانه‌ای، همگرایی برون سازمانی و راهبردهای هم افزایی بیرونی (ستادی)، راهبردهای توانمندسازی، بسترسازی و بسترشناسی در سازمان‌های هنری و رسانه‌ای، خودگردانی اقتصادی و بازاریابی (توزیع و پخش) در حوزه محصولات هنری و رسانه‌ای  برگزار می‌شود.

آخرین دوره‌ها آموزشی, بازتاب, گزارش‌ها, نشست‌ها و همایش‌ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *